مشهد نوروز 1401 را باز هم از دست می‌دهد؟

ایسنا/خراسان رضوی در حالی که کمتر از 45 روز تا نوروز 1401 باقیمانده و پیک ششم کرونا و شیوع امیکرون در حال اوج گرفتن است، نگرانی‌ها برای آغاز محدودیت‌های کرونایی آغاز شده است. محدودیت‌هایی که می‌تواند بار دیگر گریبان گردشگری و صنایع وابسته به آن را بگیرد.

بدون شک گردشگری تنها صنعتی است که بیشترین آسیب را در دوران کرونا تجربه کرده است. شیوع امیکرون در اروپا مجددا سفرها را محدود کرده و در برخی کشورها نیز ورود گردشگران ممنوع شده است. آغاز پیک ششم کرونا در این موقع از سال نگرانی‌های مردم را نیز دو چندان کرده؛ چراکه پنج پیک گذشته شرایط خوبی را در ایران ایجاد نکرده است و مردم و صنعت گردشگری تجربه خوبی از آن ندارند. این در صورتی است که تاسیسات گردشگری و صنایع وابسته آن در شهرهای گردشگرپذیر همچون مشهد، نگاه ویژه‌ای به بازار نوروز 1401 داشته و روی آن حساب باز کرده‌اند.

ایران در نوروز 1400 شرایط کرونایی مساعدی را پشت‌سر گذاشت، اما دولت برای جلوگیری از افزایش شدت کرونا تبلیغ سفر را ممنوع و مردم را به پرهیز از سفرهای نوروزی تشویق می‌کرد. یک بام و دو هوای وضعیت کشور در نوروز 1400 نه وضعیت گردشگری را بهبود بخشید و نه از شیوع کرونا جلوگیری کرد که نتیجه آن آغاز پیک چهارم کرونا دو تا سه هفته پس از نوروز بود.

وضعیت کنونی کشور و اوج‌گیری کرونا مجددا نگرانی‌ها را افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود که گردشگری ایران بار دیگر نوروز، بهترین بازار خود را از دست بدهد. ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به خصوص گردشگران سلامت که مهم‌ترین بازار گردشگری ایران و مشهد را تشکیل می‌دهند، نیز در هاله‌ای از ابهام است.

حسین نیکونام، یک فعال گردشگری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص پیش‌بینی خود از وضعیت نوروز 1401 پس از آغاز پیک ششم کرونا در ایران اظهار کرد: با توجه به آمارهای جهانی وضعیت کشورهای اروپایی به لحاظ شیوع امیکرون بهم ریخته و شرایط بسیاری از کشورهای اروپایی به پیش از دوران واکسیناسیون خود بازگشته است. تعداد تلفات در ایران نیز اندک است، اما با توجه به بازدیدهایی که از مراکز درمانی داشته‌ام، آمار بیمارستان‌های ایران نیز به شدت در حال افزایش است و بعید می‌دانم تا پیش از پایان بهمن وضعیت پایداری داشته باشیم و در اوایل اسفند ماه در اوج پیک ششم قرار می‌گیریم.

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران اضافه کرد: از سوی دیگر امیکرون حداقل در ایران و کشورهای منطقه تلفات پایینی داشته است. همچنین کشورهای بازار هدف ایران که عمدتا عراق و افغانستان هستند اهمیتی به سویه‌های مختلف کرونا نمی‌دهند. درست است که این کشورها سیستم بهداشت درستی ندارند تا آمارهای دقیقی ارائه دهند، اما مردم آن‌ها یا واکسینه شده‌اند یا اینکه موضوع کرونا برایشان خسته‌کننده شده است.

نیکونام تصریح کرد: اگر ایران برای پذیرش این گردشگران مشکلی نداشته باشد، یقین دارم آن‌ها به ایران سفر خواهند کرد، اما از هفته پایانی بهمن تا اواخر اسفند ماه روزهای سختی در ایران خواهیم داشت. فکر می‌کنم در اوایل اسفند ماه مجددا ورود گردشگران خارجی به ایران ممنوع شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به احتمال آغاز ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها چه وضعیتی برای گردشگری ایران در نوروز 1401 متصور است، گفت: متاسفانه پیک ششم کرونا در زمان بدی رخ داده است و با این شرایط فکر می‌کنم یک بار دیگر بازار نوروز در ایران را از دست خواهیم داد.

حجت گنابادی‌نژاد، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی همچنین در خصوص پیش‌بینی‌اش از وضعیت نوروز 1401 عنوان کرد: تمام پیش‌بینی‌های لازم با کمک تمام دستگاه‌ها برای نوروز 1401 انجام شده، اما با توجه به پیک جدید که به نوروز نیز منتهی می‌شود، تصمیمات نهایی گرفته نشده و منتظر شرایط کرونایی کشور در روزهای پایانی اسفند هستیم.
منبع : ایسنا


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.